List of participants

  • 0
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • Q
  • R
  • S
  • T
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z
  • 2D/3D Animations
    • Malika Brahmi, 72 rue Fontaine du Lizier, 16000 Angoulême, France
    • Florent Mounier
  • 2 Minutes
    • Anthony Combeau, 1 rue de Saint-Cybard, 16000 Angoulême, France
    • Sophie Coutaz
    • Vicky Tiphonnet
    • Jean-Michel Spiner, 9 rue Biscornet, 75012 Paris, France
  • 3IS
    • Patrick Ducruet, 4 rue Blaise Pascal, 78990 Elancourt, France
  • A.Ellis Productions
    • Eunice Alvarado, 22-24 av. du Général de Gaulle, 16800 Soyaux, France
  • AFDAS
    • Kris Ludhor, 66 rue Stendhal CS32016, 75990 Paris Cedex 20, France
  • AFDAS Sud Ouest
    • Béatrice de Fournoux, 6 cours de Tournon, 33000 Bordeaux, France
  • Antefilms Studio
    • Jean-Marc Guillemoy, 11 avenue de Cognac, 16000 Angoulême, France
  • ARTFX
    • Gilbert Kiner, 921 de la Croix de Lavit, 34090 Montpellier, France
  • Asso. 16000 Images
    • Zoé Saffar, 22 bis Place Mulac, 16000 Angoulême, France
  • ATI Paris 8
    • A.-L. Georges Mollant, 2 rue de la Liberté, 93200 Saint Denis, France
    • Cédric Plessiet
  • Blue Spirit Animation
    • Armelle Glorennec, 55 rue de Rivoli, 75001 Paris, France
  • Blue Spirit Studio
    • Didier Henry, 169 rue de Bordeaux, 16000 Angoulême, France
  • Cap Digital
    • Stéphane Singier, Passage de l’Innovation 74 rue du Fg Saint-Antoine, 75012 Paris, France
  • CFDT-F3C
    • Christophe Pauly, SNM Maison de Radio France 116 av. du Pdt Kennedy, 75220 Paris Cedex 16, France
  • Charente Developpement
    • Sabine Brandes, 7 rue du Secours, 16000 Angoulême, France
  • CitéBD
    • Gilles Ciment, 121 rue de Bordeaux, 16000 Angoulême, France
  • CNC AFF
    • Jean-Baptiste Garnero, 7 bis rue A. Turpault, 78395 Bois d’Arcy Cedex, France
  • CNC
    • Ludovic Berthelot, 3 rue Boissière, 75016 Paris, France
    • Guilaume Blanchot
    • Sophie Cheynet
    • Alice Delalande
    • Caroline Jeanneau
    • Catherine Merlhiot, 11 rue Galillée, 75116 Paris, France
  • Conseil Régional Poitou-Charentes
    • Michel Broncy, 15 rue de l’Ancienne Comédie BP 575, 86021 Poitiers Cedex, France
    • Raphaël Roturier
    • Françoise Coutant
    • Jean-Claude Rullier
  • Conseil Régional Rhône-Alpes
    • Cédric Pellissier, 78 route de Paris BP 19, 69751 Charbonnières-les-Bains, France
  • CPA
    • Jack Aubert, 5 rue Cernusch,i 75017 Paris, France
  • CPNEF AV
    • Dominique Trocnet, 48 rue St Honoré, 75001 Paris, France
  • Cube Creative
    • Lionel Fages, 11 rue Torricelli, 75017 Paris, France
  • Dupuis Audiovisuel
    • Zoé Ausseur, 15/27 rue Moussorgski, 75018 Paris, France
  • Ecole d’Arts Plastiques du Grand Angoulême
    • Elske Haller, 10 rue des Acacias, 16000 Angoulême, France
  • Ecole Emile Cohl
    • Aymeric Hays-Narbonne, 232 rue Paul Bert, 69003 Lyon, France
  • Ecole G. Méliès - EESA
    • Thierry Frey, Château G. Méliès 4 rue Pasteur, 94310 Orly, France
    • Dimitri Granovsky
    • Franck Pettita
  • Ecole Pivaut
    • Erwann Pivaut, 26 rue Henri Cochard, 44000 Nantes, France
  • Ecole Sup. Estienne
    • Elisabeth Lafay, 18 boulevard Auguste Blanqui, 75013 Paris, France
    • Béatrice Mercier
  • Ecran Total
    • Alexandra Montaldier, 9 allée Jean Prouvé, 92587 Clichy Cedex, France
  • ECV Aquitaine
    • Elodie Poisson, 59 rue de Tivol,i 33000 Bordeaux, France
  • EESI
    • Claire Fouquet, 26 rue Jean Alexandre, 86000 Poitiers, France
  • EMCA
    • Christian Arnau, 1 rue de la Charent,e 16000 Angoulême, France
    • Agathe Bascou
    • Marion Dramard
    • Maïlys Garcia
    • Loïc le Guen-Geffroy
    • Cédric Lenhardt
    • Anne Lucas
  • ENSAD
    • Pierre Hénon, 31 rue d’Ulm, 75240 Paris Cedex 05, France
    • Serge Verny
  • ESAAT
    • Bernard Gabillon, DMA Cinéma d’Animation 539 av. des Nations Unies, 59100 Roubaix, France
  • FICAM
    • Maxime Legris, 11/17 rue Hamelin, 75783 Paris Cedex 16, France
  • FNSAC-CGT Spectacle
    • Laurent Blois, 14-16 rue des Lilas, 75019 Paris, France
  • Folimage
    • Corinne Destombes, La Cartoucherie rue de Chony, 26500 Bourg-Les-Valence, France
  • France Television Unité Jeunesse
    • Pierre Siracusa, 7 esplanade Henri de France, 75907 Paris, France
  • Gaumont Alphanim
    • Jean-Pierre Quenet, 8 avenue des Minimes, 94300 Vincennes, France
  • Gazato Films
    • François Bernard, 11 avenue Wilson, 16000 Angoulême, France
  • GRANDAngoulême
    • Jean-Louis Fregy, 25 boulevard Besson Bey, 16000 Angoulême, France
    • Xavier Hurteau
    • Marion Maurel
    • Annabelle Peaudeau
  • Groupe Audiens
    • Stéphane Daglia, 74 rue Jean Bleuzen, 92177 Vanves Cedex, France
    • Lidija Milasinovic
    • Carole Perraut
  • Imaginove
    • Magali Rofidal, Pôle Audiovisuel Pixel 26 rue E. Decorps, 69100 Villeurbanne, France
  • INA
    • Gilles Flourens, 4 avenue de l’Europe, 94366 Bry-sur-Marne, France
    • Caroline Decroix
  • Incubateur Image Angoulême
    • Jérôme Tesson-Richez, 5 rue Raoul Follereau BP 635, 86022 Poitiers, France
  • Institut Ste Geneviève
    • Georges Nawrocki, 64 rue d’Assas, 75006 Paris, France
  • Isart Digital
    • Yohan Blanc, 2 rue de la Roquette, 75011 Paris, France
    • Cyril Georgin
  • La Poudrière
    • Annick Teninge, La Cartoucherie Cour des Images rue de Chony, 26500 Bourg-les-Valence, France
  • L’Atelier
    • Thomas Debitus, 8 place de la Liberté, 34150 Aniane, France
    • Marie-Cécile Debitus
  • Les 3 Ours
    • Olivier Catherin, 99 rue de Bordeaux, 16000 Angoulême, France
    • Serge Elissalde
  • Les Armateurs
    • Ivan Rouveure, 33 rue Linné, 75005 Paris, France
    • Thibaut Ruby
  • Les Gobelins
    • Hélène Beau, 73 boulevard Saint-Marcel, 75013 Paris, France
    • Véronique Lable
    • Moïra Marguin
    • Frédéric Nagorny
    • J.-F. Schneider
    • Marie-France Zumofen
  • LISA
    • David Jehenne, 303 av. de Navarr,e 16022 Angoulême, France
    • J.-L. Phlippoteau
  • LISAA
    • Renaud Jungmann, 8 square Henri Delormel, 75014 Paris, France
    • Frédéric Lefort
  • Live Animated Orchestra
    • Stéphanie Cadoret, 10 rue des Acacias, 16000 Angoulême, France
  • M4P
    • Philippe Metifet, Le Grand Bourglioux, 16120 Châteauneuf, France
  • Mac Guff Ligne
    • Jacques Bled, 6/10 rue de la Cavalerie, 75015 Paris, France
  • Mairie d’Angoulême
    • Laurent Peslerbe, place de l’Hôtel de Ville, 16000 Angoulême, France
  • Marathon Media
    • Stéphane Berry, 1 rue des Déchargeurs, 75001 Paris, France
  • Mikros Image
    • Taous Ait Idir, 120 rue Danton, 92300 Levallois Perret, France
  • Mac Guff Ligne
    • Jacques Bled, 6/10 rue de la Cavalerie, 75015 Paris, France
  • Mikros Image Liège
    • Bernard Devillers, 36 rue de Mulhouse, 4020 Liège, Belgique
  • Moonscoop SAS
    • Marie-Pierre Journet, 14 rue Alexandre Parodi, 75010 Paris, France
  • Moving Puppet
    • Jérôme Brize, 49 route principale du Port CE106, 92230 Gennevilliers, France
    • Jérôme Clauss
  • Nayade
    • Yannick Violin, 137/139 rue de Paris, 16000 Angoulême, France
  • Normaal Animation
    • Alexis Lavillat, 10 villa d’Oraléans – 4 rue Saone, 75014 Paris, France
    • Hélène Menanteau, 102 rue de Bordeaux, 16000 Angoulême, France
  • Once Upon A Toon
    • Rénato, 1 rue de Saintes, 16000 Angoulême, France
  • Piste Rouge
    • Michael Saludo, 1 rue de Saint Cybard, 16000 Angoulême, France
  • Pôle Emploi
    • Arlène Savoy-Rodange, DG Pole Emploi 1 av. du Dr Gley, 75020 Paris, France
    • Laurent Weiss
  • Pôle Image Magelis
    • Frédéric Cros, 3 rue de la Charente, 16000 Angoulême, France
    • Gérard Desaphy
    • Sophie Gaubichet
    • Jean-Romain Micol
    • Cécilia Oddos
    • Robert Richard
    • Géraldine Zannier
  • Ramses 2
    • Francis Gernet, 30 rue Henri Barbusse, 75001 Paris, France
  • Rhinoceros
    • Rémy Cordier, 11 rue Copreaux, 75015 Paris, France
  • SCAD
    • Jeremy Moorshead, P.O. Box 3146 GA, 31402 Savannah, Etats-Unis
  • SNTPCT
    • Jean-Luc Ballester, 6 rue de la Poetrie, 77540 Rozay en Brie, France
  • Sonovision
    • Stéphane Malagnac, Editions Transocéanic 3 bd Ney, 75018 Paris, France
  • SPFA
    • Stéphane le Bars, 2 rue de la Roquette passage du Cheval Blanc Cour Sainte Marguerite, 75011 Paris, France
  • Studio 100 Animation
    • F. Lievant Blanchard, 105 rue Lafayette, 75010 Paris, France
    • Jean-François Ramos
  • Studio Hari
    • Josselin Charier, 36 boulevard de la Bastill,e 75012 Paris, France
    • Antoine Rodelet
  • SupInfoCom Arles
    • Isabelle Aubin, 2 rue Yvan Audouard, 13200 Arles, France
    • Julien Deparis
  • SupInfoCom Valenciennes
    • Jerzy Kular, 10 rue Henri Matisse, 59301 Valenciennes Cedex, France
  • TEAMTO
    • Guillaume Hellouin, 205 rue du Faubourg Saint-Martin, 75010 Paris, France
  • The Animation Workshop
    • Michelle Nardone, 5 Kaserneve,j 8800 Viborg, Danemark
  • The Bakery Animation
    • Matthieu Sarazin, 24/25 esplanade Ste Baume, 13420 Gemenos, France
    • Matthieu Sarazin, 30 av. du Château de Jouques, 13420 Gemenos, France
  • TITRATVS
    • Céline Willard, 22 boulevard Rodin, 92130 Issy-les-Moulineaux, France
  • TTK Angoulême
    • Stéphane Pogran, 51 rue de Cognac, 16000 Angoulême, France
    • Jean-Louis Rizet, 34 rue Henri Barbusse, 75005 Paris, France
  • Univ. of Wales Newport
    • Caroline Parsons, Caerleon Campus Road Lodge Caerleon, NP18 3 Newport, Royaume-Uni
  • Valence Agglo Sud Rhône-Alpes
    • Michel Nicolas, 26 rue Barthélémy de Laffemas, 26000 Valence, France
    • Sheila Adrian, 15 Pré du Seigneur, 69630 Chaponost, France
    • René Broca, 1 square Henri Delormel, 75014 Paris, France
    • Remi Chaye, 107 rue Oredener, 75018 Paris, France
    • Sébastien Cornuaud, 15 place des Halles, 16000 Angoulême, France
    • Florian Ferrier, 52 rue Lavalette, 16000 Angoulême, France
    • Jean-Yves Gaubert, 73 av. du Président Wilson, 16000 Angoulême, France
    • Christian Jacquemart, 45 avenue Philippe Auguste, 75012 Paris, France
    • Bernard Reeves, La Gare du Perray, 49380 Chavagne-les-Eaux, France
    • Pascal Vimenet, 4 place du 18 juin, 17260 St André de Lidon, France